Rozhledna Poledník je fascinujícím místem, které v sobě snoubí bohatou historii, unikátní architekturu a dechberoucí výhledy na šumavskou krajinu. Její miniatura v parku Boheminium pak vytváří pomyslné pouto mezi dvěma výjimečnými lokalitami. Ať už se vydáte na vrchol Poledníku osobně, nebo si prohlédnete jeho zmenšenou verzi v Mariánských Lázních, jistě vás okouzlí krása a příběh tohoto strážce Šumavy.
Šumava, zelená střecha Evropy, láká svými hlubokými lesy, křišťálově čistými jezery a dechberoucími panoramaty. Mezi jejími dominantami se pyšně tyčí rozhledna Poledník, místo s bohatou historií a nezapomenutelnými výhledy. A co kdybychom vám řekli, že tuto impozantní stavbu můžete spatřit i v miniaturní podobě, v parku Boheminium v Mariánských Lázních? Pojďte s námi prozkoumat příběh této jedinečné rozhledny a jejího zmenšeného dvojčete.
Nedaleko obce Prášily, v srdci Národního parku Šumava, se na vrcholu Polední hory (1315 metrů nad mořem) nachází stejnojmenná rozhledna. Název hory, a potažmo i rozhledny, pravděpodobně pochází od místních dřevorubců, kteří podle slunce nad tímto vrcholem určovali poledne. Skutečnost, že se jedná o nejvyšší vrchol v okolí Prášil, jen podtrhuje jeho významnou pozici v krajině.
Cesta na Poledník nabízí několik variant. Turisté se mohou vydat po červené značce z Prášil, nebo zvolit kratší, zhruba sedmikilometrovou trasu z parkoviště Slunečná u Prášil po cyklostezce. Pro zdatnější je tu i delší cesta z Modravy podél Roklanského potoka. Rodiny s kočárky ocení asfaltovou cestu přímo z Prášil. Tato rozmanitost přístupových cest ukazuje, že Poledník je cílem, který si mohou užít návštěvníci s různou fyzickou kondicí a preferencemi.
Historie Poledníku je fascinující. V 60. letech 20. století zde vyrostla vojenská základna československé armády, která sloužila jako stanice protivzdušné obrany. Spolu s dalšími čtyřmi stanicemi (Dyleň, Havran, Zvon a Čerchov) tvořila součást sítě elektronického sledování hranice se západním Německem. Z Poledníku se monitoroval radiový provoz a pravděpodobně docházelo i k rušení signálu. Až do roku 1989 patřila tato oblast k přísně střežené pohraniční zóně. Po pádu železné opony vojenský areál ztratil svůj původní účel. V roce 1998 byla 37 metrů vysoká věž přestavěna a slavnostně otevřena pro veřejnost jako rozhledna. V roce 2021 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Správa Národního parku Šumava převzala objekt od armády již v roce 1998 .
Samotná věž zaujme svou architekturou. Na vrchol vede 227 schodů, během výstupu návštěvníci projdou třemi vyhlídkovými místy s širokými schody. Na nejvyšší plošinu se pak vystupuje po menším žebříku. Původní konstrukce věže byla dřevěná s opláštěním ze sklolaminátu, což dává tušit proměnu, kterou stavba v průběhu let prošla. Pro odvážlivce je na jedné straně věže instalována drátěná plošina, umožňující pohled přímo dolů do hloubky 34 metrů.
Z vrcholu Poledníku se otevírá úchvatný kruhový výhled na celou Šumavu a za dobré viditelnosti i na vzdálené Alpy. Lze spatřit například vrcholy Ostrý, Pancíř, Plechý, Trojmezná a Javorník, stejně jako Bavorský les. Při vynikající dohlednosti se ukáží i Pošumaví a Česká kotlina. Orientační panely na vyhlídkové plošině pomáhají s identifikací jednotlivých vrcholů.
Ačkoliv Poledník nepatří mezi nejvyšší či nejstarší rozhledny v České republice, pyšní se jinými unikáty. Je nejvyšším vrcholem v okolí Prášil a v době studené války představoval významné a moderní vojenské sledovací stanoviště na západní hranici. Navíc se nachází na patnáctém nejvyšším vrcholu české části Šumavy, což samo o sobě zaručuje impozantní výhledy.
Okolí Poledníku a celá Šumava představují ráj pro fotografy. Hluboké lesy, ledovcová jezera jako Prášilské jezero, rozsáhlá rašeliniště, majestátní Boubínský prales a malebné údolí řeky Vydry nabízejí nespočet motivů. Samotná rozhledna Poledník poskytuje dechberoucí panoramatické výhledy, které se mění s každým ročním obdobím .
Navštíveno: dosud nenavštíveno
Lokalita: Prášily (Plzeňský kraj)
Vzdálenost: 152 km
Navigace: 49.06405, 13.39516
Více fotografií z parku Boheminium naleznete v albu na mém Zonerama profilu. Pokud byste měli o některou z fotografií zájem, neváhejte mě kontaktovat.