Expoziční režimy P, S, A a M nabízejí fotografům různou úroveň kontroly nad nastavením expozičního času závěrky a clony.
Otáčením voliče expozičních režimů na horní ploše fotoaparátu určujeme to, jakým způsobem se bude zrcadlovka chovat v různých situacích a kolik ponecháme fotoaparátu kontroly nad situací. Pokud čtete tento článek, předpokládám, že asi patříte mezi začínající fotografy. Ale nebojte, není se vůbec čeho bát.
U nižších tříd zrcadlovek od Nikonu najdete zeleně označený režim AUTO, což je plně automatický režim, ve kterém je naprostá většina nastavení provedena přímo fotoaparátem v závislosti na snímaných podmínkách. Od tohoto režimu však doporučuji co nejdříve ustoupit. Na focení typu "zaměř a stiskni" dnes bohatě postačí chytrý telefon v kapse Vašich kalhot. Doporučuji vám tento expoziční režim vůbec nepoužívat. Asi se ptáte, proč? Fotoaparát totiž není schopen rozpoznat fotografovanou scénu. Hodnotu clony, rychlost závěrky a ISO nastavuje podle světelných podmínek fotografovaného prostředí. Řekněme, že budete za slunečného počasí fotit fotbal, foťák vám nastaví automaticky expoziční čas např. na hodnotu 1/125 a vy potom uvidíte na fotografii místo fotbalistů v akci pouze rozmazané duchy. Při focení krajiny vám zase může nastavit pro změnu příliš nízkou clonu a vy budete mít většinu fotografií neostrých. Jednoduše řečeno, nemáte expozici fotografie ani trochu ve svých rukou. U focení statických scén (např. architektura) fotografie nejspíš vyjde, ale u focení pohybujících se objektů (zvířata, auta, sportovci apod.) bude vydařená fotografie nejspíš dílem jen velkého štěstí a náhody.
Na o něco vyšší úroveň můžete své focení posunout pomocí tzv. motivových programů. V takovém případě informujete fotoaparát o tom, jaký typ objektu (jakou scénu) chcete zachytit a fotoaparát na základě této informace zvolí nejvhodnější nastavení. Jedná se např. o program "Portrét", kdy fotoaparát nastaví automaticky širokou clonu, aby dosáhl rozostření pozadí a zjemní pleť portrétované osoby. Dále to může být program Krajina, Makro, Sport, Noční portrét, Sníh, Západ slunce ad.
Dříve nebo později vám ale tyto motivové programy přestanou stačit a přijde konečně čas na expoziční režimy P, A, S a M. Nevíte, který z těchto režimů použít?
V tomto režimu nastavuje čas závěrky a clonu fotoaparát tak, aby bylo dosaženo optimální kompozice. Režim Programová automatika je doporučován pro focení momentek a pro focení v situacích, kdy je velmi málo času pro nastavování fotoaparátu.
V tomto režimu "Časová automatika", který se někdy nazývá rovněž jako priorita clony, nastavujete jako fotograf požadovanou hodnotu clony (odtud název priorita clony) a fotoaparát dopočítá a nastaví expoziční čas (odtud časová automatika) pro dosažení optimální expozice. Pokud potřebujeme čas zkrátit nebo prodloužit, můžeme tuto fotoaparátem nastavenou hodnotu ovlivnit přenastavením citlivosti snímače (zvýšit nebo snížit hodnotu ISO). Tomuto tématu je věnován článek Expoziční trojúhelník. U zrcadlovek Canonu je tento expoziční režim označován jako Av.
V tomto režimu "Clonová automatika", který se někdy nazývá rovněž jako priorita času, nastavujete jako fotograf požadovanou hodnotu expozičního času (času závěrky) (odtud název priorita času) a fotoaparát dopočítá a nastaví clonu (odtud clonová automatika) pro dosažení optimální expozice. Pokud potřebujeme fotografii ostřejší (= zvýšit clonu), můžeme tuto fotoaparátem nastavenou hodnotu stejně jako v předchozím případu časové automatiky ovlivnit přenastavením citlivosti snímače (zvýšit hodnotu ISO). Tomuto tématu je věnován článek Expoziční trojúhelník. Canon označuje tento expoziční režim jako Tv.
Tento režim je vhodný pro focení pohybujících se objektů. Sport nebo třeba zvířata v přírodě se většinou fotí pomocí teleobjektivů (objektivů s rozsahem ohniska 150mm a více). Teleobjektivy nižších tříd se vyznačují tím, že jejich minimální clona začíná někde okolo f4.5 (nejkratší ohnisko) a může být až třeba f6.3 (na nejdelším ohnisku). A tady je obzvláště potřeba si ohlídat správnou expozici. Pokud si totiž přednastavíme čas např. na 1/1600 s., může se stát a nejspíš se to i stane, že foťák nastaví sice nejnižší možnou clonu, ale ne dostatečně nízkou pro správnou expozici fotografie. Potřeboval by nastavit např. clonu f2.8, ale objektiv mu umožňuje pouze f4.5. Výsledné fotografie tedy budou více či méně podexponované (tmavé). Narážíme tak na limity použité techniky. V takovém případě musíme zvýšit citlivost snímače ISO.
V tomto režimu "Manuální expoziční režim", nastavujete jako fotograf všechny hodnoty Expozičního trojúhelníku a máte tak celou expozici a tím i výslednou fotografii pevně ve svých rukou. Tento režim tedy doporučuji použít až poté, co si bude jisti, že zcela chápete zákonitosti ve fungování expozičního trojúhelníku. Jednou z výhod manuálního režimu je rovněž možnost nastavit delší expoziční čas (hodnota času BULB nebo TIME) než je maximální hodnota 30" u předchozích režimů. Lze pořizovat expozice dlouhé až 30 minut.